Samochód musi być w pełni sprawny, aby móc bezpiecznie z niego korzystać. Sercem każdego samochodu jest z pewnością silnik dlatego tak ważna jest wymiana oleju silnikowego.

Jaką rolę spełnia olej silnikowy?

Jest on zdecydowanie najważniejszym płynem eksploatacyjnym pojazdu. Wpływa na właściwą pracę jednostki napędowej, jak i na poszczególne elementy silnika. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że olej wpływa na pracę łańcucha rozrządu.

Dlaczego trzeba pamiętać o wymianie oleju?

Bowiem dobry jakościowo olej silnikowy efektywnie usuwa zanieczyszczenia, jak i minimalizuje hałas pracującego silnika. Zmniejsza także tarcie pomiędzy tłokami i cylindrami, co z kolei powoduje mniejsze zużycie paliwa.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Zaleca się wymianę co 15-20 tys. km lub raz w roku, w zależności od stopnia eksploatacji pojazdu.

Jaką funkcję spełnia filtr powietrza oraz filtr kabinowy?

Pierwszy chroni przed nadmiernym zanieczyszczeniem filtra oleju, co wpływa na przedłużenie jego żywności oraz wydajności. Natomiast zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza zasysanego do wnętrza kabiny pojazdu.

Czym jest płukanka silnika i jak ją stosować?

Jest to preparat czyszczący, którego zadaniem jest wypłukanie z wnętrza silnika zanieczyszczeń, osadów z nagaru czy sadzy. Płukankę wystarczy dodać do oleju silnikowego tuż przed wymianą, a następnie uruchomić napęd i zostawić pracujące auto na jałowym biegu na około 10 minut.